Kalendář akcí

Dobrovolné kosení a hrabání starého třešňového sadu

začátek v 17:00 hod, konec v 18:45 hod
Štursův sad naa kopci, pod vrchem Bohdalec, asi půl kilometru od obce Vříšť a přibližně 80 výškových metrů nad říčkou Fryšávkou., Fryšava pod Žákovou horou
 
Rubriky: Všehochuť
Dobrovolné kosení a hrabání starého třešňového sadu

Milí přátelé a příznivci přírody,
 
srdečně Vás zveme na tradiční dobrovolnickou akci kosení a hrabání starého třešňového sadu, která se uskuteční od pátku 21. června od 17:00 hodin a pokračovat bude v sobotu do odpoledních hodin. Sejdeme se přímo ve Štursově sadu (GPS souřadnice: 49.6313133N, 16.1361808E). 
 
Pokud se rozhodnete pomoci nám a užít si odpoledne plné práce na čerstvém vzduchu v krásném prostředí, budeme rádi, když se nám dopředu ozvete na kafkova@sdruzenikrajina.cz nebo na tel. číslo 775 239 691. Zájemci o přespání informujte se, prosím, taktéž na výše zmíněném emailu či tel. čísle.
 
S sebou si vezměte vhodné pracovní oblečení, pití a něco k snědku na oheň a k ohni. Zdatní sekáči si mohou přibalit kosu. Přijďte s námi strávit příjemné chvíle, přiložit ruku k dílu a podpořit naši přírodu.

______________________________

O tomto sadu nejsou zmínky v písemných záznamech, informace jsou získané jen z ústního podání místních obyvatel (a v určitých případech se překrývají s místními názvy v mapách).

Sad se nachází na kopci, pod vrchem Bohdalec, asi půl kilometru od obce Vříšť a přibližně 80 výškových metrů nad říčkou Fryšávkou. V tomto místě se nachází údajně proto, že v údolí Fryšávky pravidelně ovocné stromy vymrzají. Celé lokalitě se říká „Schejbalovo“ údajně proto, že hned v sousedství sadu (na místě, kde je dnes podmáčená louka tzv. „Klímův palouk“) bylo ještě ve 40. letech zbořeniště chalupy, kde kdysi bydlel pan Schejbal.

Tomuto, převážně třešňovému, sadu se říkalo a říká „Štursovy sady“. Sad zde byl už v roce 1938 (dá se předpokládat, že ještě dříve). Na okraji sadu býval prý kámen, na s nápisem „Štursovy sady“. Jeho majitel – pan Štursa bydlel v chalupě na horním konci Vříště a po válce odešel hospodařit do pohraničí. Tím jeho majetek (tedy i sad) připadl obci Vříšť. V roce 1953 obec Vříšť nechala udělat dosadby ovocných stromů. Od začátku existence sadu až do 70. let to byl polní sad. Mezi stromy se naposled polařilo v 70. letech (pan Peňáz) a dodnes tam jdou rozeznat agrární terasy. Od doby, kdy se v sadu přestalo polařit je sad neudržovaný a pomalu začal zarůstat lesem.

V současnosti patří sad Městysu Sněžné, kterého je Vříšť od roku 1960 místní částí.

Sad byl nějakou dobu bez péče. V roce 2007 začala o sad pečovat Správa CHKO Žďárské vrchy. Ing. Zdena Koberová provedla určení odrůd, sad byl vyčištěn a pokosen. Byl proveden řez ovocných stromů, pokáceny byly vzrostlé smrky, olše a jeřáby. V sadu bylo záměrně ponecháno několik odumírajících stromů a několik stromů mrtvých, jako zázemí pro hmyz a dřevokazné houby. Byla provedena dosadba starými odrůdami třešní (Kaštánka, Napoleonka, Karešova).

V roce 2017 převzalo sad do péče Sdružení Krajina.

(zdroj – Správa CHKO Žďárské vyrchy – Ing. Mgr. Ondřej Bystřický)

Zveřejnil/a 6. červen 2024 v 13:54 hod. Erik Havlík