Kalendář akcí

Beseda s Romanem Kyzlinkem a Radimem Jachkem: Mozkologie a lexikálně-sémantická komplementarita

začátek v 18:00 hod, konec v 20:00 hod
Kulturní dům, klubovna č. 2, vstupné dobrovolné, Nové Město na Moravě
 
Beseda s Romanem Kyzlinkem a Radimem Jachkem: Mozkologie a lexikálně-sémantická komplementarita

Výkon našeho mozku se den ode dne snižuje v souvislosti s užíváním moderních technologií. Přirozená snaha „ušetřit si práci“ v komunikaci vede k používání ustálených obratů a slovních spojení. Zautomatizováním a nadužíváním frází a floskulí se z komunikace začne vytrácet obsah (Helejte se, v podstatě je to vlastně takový, řekl bych, blbý, viďte).

Radim Jachek vám zábavnou, interaktivní a při tom vědeckou formou předvede, jakým způsobem se můžeme na svět dívat kreativnější formou i bez moderních technologií či stimulantů.

Roman Kyzlink se dlouhodobě zabývá úlohou slov v komunikaci a bizarními jazykovými hříčkami. Výsledkem spojením těchto dvou složek je „vědecký“ obor zvaný lexikálně-sémantická komplementarita. V této disciplíně znovuobjevuje význam slov jejich stavěním do nečekaných a komických rolí.

Zkoušeli jste se zamyslet, jak moc ztracení byste byli bez chytrých telefonů? Zvládli byste se vyznat v jízdním řádu a najít spojení? Nebo se zeptat někoho na pomoc na ulici? Jak to, že děti vidí v řadě popelnic vlak do pohádkového lesa? Kolik existuje rýmů na slovo rýma? Proč si naše babičky pamatují data narození a události ze svého dětství i bez kalendáře a videodokumentace?

Umění kreativity nás posouvá ve využití našeho mozku za hranice chytrých telefonů. Otevírá nám dveře odvahy komunikovat se společností bez použití smajlíků a LOLů. Zkusíme si trochu procvičit mozek a vrátit mu funkci, ke které je primárně určený.

Mozkologie je zajímavým oborem, kterému se může věnovat kdokoli bez lékařského vzdělání. Stačí se jen zamyslet, jak moc používáme svůj mozek a k jakému účelu a otevřeme si tím cestu ke kreativitě.

Pořadatel

občanská iniciativa Svět na jevišti
Tomáš Blažek
Zveřejnil/a 26. listopad 2019 v 16:05 hod. Martin Popel