Beseda s Dušanem Machem: Po třech letech na druhé straně fronty

začátek v 18:00 hod
hlavní sál, Nové Město na Moravě
 
Beseda s Dušanem Machem: Po třech letech na druhé straně fronty

Jen málo zemí nese tolik otisků dějin lidstva a velkých náboženství, jako území současného Jemenu. Jen málo zemí se může pochlubit tak nádherným přírodním bohatstvím od vysokých hor, po korály poseté Rudé moře. Ale současně jen málo zemí koncentruje tak intenzivní lidské utrpení, jako právě současný Jemen. Válka v Jemenu, která trvá od roku 2015, poničila většinu veřejné infrastruktury včetně zdravotnických zařízení. Přes 3 miliony lidí byly vysídleny ze svých domovů. Odhaduje se, že humanitární pomoc potřebuje v Jemenu přibližně 20 milionů obyvatel. Bombové útoky a chronický nedostatek zásob a zaměstnanců vedly k uzavření více než poloviny zdravotnických zařízení Jemenu. Už tak komplikovaná situace se dále ztížila, když se zemí začaly šířit nemoci, jako je cholera a záškrt.

To je důvod proč projekty Lékařů bez hranic v Jemenu patří k nejrozsáhlejším aktivitám této humanitární organizace ve světě. Pracují zde ve 13 nemocnicích a zdravotních centrech a podporují dalších 20 zdravotnických zařízení v zemi. Nahlédněte do jedné z nich očima MUDr. Dušana Macha, který se po třech letech znovu vrátil pomáhat do Jemenu a strávil 6 týdnů v přístavním městě Al Hudaydah.

MUDr. Dušan Mach je anesteziolog, primář ARO v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Na svou první misi odjel v roce 2016 do nemocnice v jemenském Adenu zaměřené na ošetřování válečných zranění. Další mise ho zavedly do Jižního Súdánu a do Keni. Do válkou zmítaného Jemenu se vrátil v roce 2019.

Pořadatel

NKZ a občanská iniciativa Svět na jevišti
Tomáš Blažek
608617234

http://svet.najevisti.info
Zveřejnil/a 15. prosinec 2019
v 23:53 hod. Martin Popel